3mm dobbler teknolojisi

 
İntraoperatif doppler ,damar cerrahisi alanında yıllardır kullanılmakta olan bir cihazdır. Mikrocerrahi varikosel ameliyatında da dünyada isim sahibi doktorlar ve uzmanlar tarafından son zamanlarda kullanılmaya başlanmıştır.

Klasik mikrocerrahi varikoselektomiye göre üstünlükleri;

1. Doppler kullanımı sonucu testis arterinin ve dallarının çok daha kolay tespit edilmesi.

2. Daha çok toplardamarın bulunarak bağlanabilmesi( bu sayede nüks oranı daha da azalır)

3. Lenfatiklerin daha kolay tespit edilerek korunabilmesi.

4. Yan etki riskini minimalize eder

Mikrocerrahi operasyon testis arterinin korunma olasılığı artırır. Lenfatiklerin korunma ihtimali artar.Nüks oranı ve hidrosel sıklığı azalır Bu arteri görmek için klasik olarak optik büyütme,papaverin solüsyonu kullanılır. Jarow ;spermatik kordda yaptığı histolojik çalışmada %81 daha fazla arter dalının olduğunu saptadı. Bu klinik çalışmalarda saptananlardan daha fazladır .Bu nedenle yanlışıkla bağlanan küçük arterlerin farkedilenden daha fazla olması mümkündür.Ayrıca testis arterininbağlanması testis küçülmesi olmasa bile seminifer tubullerin kaybı ile sonuçlanabilir.

Varikoselektomide % 40 oranında birden fazla arter dalı saptanmıştır.Bu küçük arter dallarını tespit etmek mikrocerrahi yapılsa da çok zordur.. İntraoperatif doppler ultrason bu amaç için kullanılır. Marcello COCUZZA ve arkadaşları;2010 yılında Fertility and Sterility dergisinde yayınladıkları randomize prospektif çalışmada intraoperatif doppler kullandıkları zaman belirgin olarak daha yüksek oranlarda arter saptama oranı yakaladılar.Ayrıca bağlanan ven sayısı da doppler grubunda anlamlı olarak yüksek çıktı.

.

aa

2015 İtibariyle bütün ameliyatlarım 3mm doppler teknolojisiyle yapılmıştır..

Fatih/İSTANBUL